top of page
Please reload

LED TEKNOLOJİSİ NEDİR?

 

LED ömrünün ortalama 100.000 saat olduğu göz önünde bulundurularak, günde 8 saatlik kullanımla 35 yıl gibi bir kullanım ömrü avantajına sahiptirler. LED’lerin düşük enerji kullanımı sayesinde, altyapıda kullanılan kablo kesitlerinin düşmesinden başlayarak, trafo gücüne kadar uzanan yolda altyapı maliyetleri de düşürülmektedir. LED aydınlatma kitlerinin ısı yaymaması ve soğuk ışık kaynağı olması nedeniyle, soğutma sistemlerine yük bindirilmemektedir. Türkiye’de yaşanan gerilim dalgalanması problemi göz önüne alındığında, 150V bir düşüşe kadar hiç randıman kaybetmeden işlevlerini yerine getiren LED aydınlatma kitleri, bu konuda da büyük bir dezavantajı ortadan kaldırmışlardır. LED’ler, elektrik enerjisini ışığa çeviren katı-hal yarı iletken aygıtlardır. Alevler ve akkor filamanlar gibi, ışığın termik kaynakları, ya alevlerde olduğu gibi kimyasal reaksiyonla ya da filamanlardaki gibi elektriksel ısıtmayla, ışık yayar. LED (soğuk) ışığın üretimi yüksek etkiye yol açar, çünkü enerjinin büyük bir kısmı görünen spektrum içerisinde ışın yayar. LED’ler katı hal aygıtlar oldukları için, aşırı derecede küçük ve dayanıklıdırlar. Aynı zamanda diğer kaynaklardan daha uzun lamba ömrü sağlarlar.

LED Aydınlatma Sistemleri

T: +90 (312) 284 6353 (pbx)

E-mail: info@damla-led.com

 

Damla LED Alternatif Aydınlatma Ltd.

Başkent OSB 17. Cad. No:38, 06909,

Malıköy, Temelli - Ankara | TÜRKİYE

İLETİŞİM

© Copyright Damla LED® 2016 | Yasal Uyarı | İletişim

E-posta listemize katılarak son gelişmelerimizden her zaman haberdar olacaksınız.

Asla önemsiz e-posta gönderilmeyecektir!

Katalog İndir

KATALOG

HABER BÜLTENİ

Tebrikler! Abone oldunuz.

Damla LED Aydınlatma Sistemleri

LED AYDINLATMA SİSTEMLERİNİN AVANTAJLARI ve YARARLARI NELERDİR?

 

LED Teknolojisi önümüzdeki birkaç yıl içinde ampulün yerini alacak bir teknoloji haline gelecektir. Kullanıcıya sunduğu cazip avantajları, ısı yaymaması, uzun ömrü, renk seçenekleri, gerçek ışık olması ve kullanım alanlarının çeşitliliği sebebiyle bu teknoloji herkes tarafından kullanılabilir hale gelmiştir. LED Aydınlatma elemanlarının küçük modüller halinde kullanılabilmesinden dolayı, mimari projelerin çok ince detaylarını ortaya çıkarabilen bir yapıları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, gerçek renk verimlerinden dolayı amaca uygun hizmet edebilmektedirler. Ayrıca kendi başlarına da dekoratif bir unsurdurlar.

 

Peki LED’leri bu kadar üstün kılan ne? Bütün bu övgü neden?  

 

Çevreye Dost.

 

Düşük enerjiye geçildiğinde katı halli aydınlatmanın çevreye yararı olmaktadır. Büyük oranda düşük enerji masraflarına etki ederek LED’ler standart ışık ampullerinden daha az enerji tüketmektedirler. Aynı zamanda LED’ler çevreye yönelik etkilerini daha da azaltarak diğer ışık kaynaklarına göre üretmek üzere daha az enerjiye gereksinim duymaktadırlar. 

 

Ekonomi.

 

Baştaki yüksek fiyatına rağmen LED aydınlatmanın kullanımı sadece düşük enerji tüketimi anlamında değil aynı zamanda donanım açısından da zaman içersinde önemli maliyet tasarruflarını da gözler önüne serebilmektedir. Düşük akım ve düşük voltajla verimli şekilde elektriği ışığa dönüştürerek işlemlerinden ötürü LED’ler geleneksel ışık kaynaklarına göre daha az enerjiye gereksinim duymaktadırlar.

 

Geliştirilmiş Emniyet ve Güvenlik.

 

LED’lerle bağdaşan düşük ısı ve düşük voltajlar LED’leri daha da güvenli bir ışık kaynağı haline getirmektedir. LED’lerin işleyen düşük voltajı ateşlemeyi ortadan kaldırmakta ve de UL düşük vat belgesini şart koşmaktadır.

 

Tasarım Esnekliği.

 

LED, yeni tasarım çözümleri yaratmak üzere aslen sınırsız sayıdaki biçimlerde düzenlenebilmektedir. Işığın çizgi, nokta, alan ve kıvrımlarının hepsi mümkün olmaktadır. Ayrıca, LED’ler renkte, renk sıcaklığında ve de ışık kalitesinde ince değişiklikler yapmak amacıyla kolayca kontrol edilebilip programlanabilmektedir. Uzun süreli dayanıklılık ve küçük boyutuyla bütünleşen aslen güvenilir LED’lerin, tabiatı hemen hemen her yapıyla obje yapısına uyum sağlayabilmeleri anlamına gelmektedir. Tırabzanları LED’le aydınlatılmış bir merdiven veya mobilyasıyla aydınlatılan bir oda düşünün. LED’ler sayesinde her şey ışık kaynağı haline gelebilmekle birlikte tasarımcılarla mimarlara yeni çok yönlülüğün aydınlatma aracını sunmaktadırlar. 

 

Uzun Ömür.

 

Beklenen 50,000’den 100,000 saate kadar (sürekli kullanımda yaklaşık olarak 6’dan 11 yıla kadar) bir ömürle LED’ler sıradan bir elektrik ampulüne göre yaklaşık 50’den 100 kata kadar daha uzun bir süre dayanmaktadırlar. Muhalif koşullarda bile LED’in tipik kullanım ömrü binlerce saatten daha onlarcasını kapsayabilmektedir; ampul filamanların çoğu yalnızca çifter binlerce saatin ardından kullanılmaz hale gelmektedir ve kompakt flüoresan lambalar bile LED’lerin kullanım ömrünün yanına bile yaklaşamamaktadır. Üstelik, LED’ler birden sönmezler - değişimleri planlamaya yönelik büyük bir imkan sunarak yavaş yavaş zayıflamaya başlamaktadırlar. Kullanım ömrünün sonunda bile LED ışık vermeye devam etmektedir.

 

Renk Zinciri.

 

LED, kullanıcılarına geniş çerçevedeki seçeneklerini sunarak milyonlarca renk yaratmak üzere karıştırılabilen yüksek saflıkta renklendirilmiş bir ışık üretmektedir. Tek renkler, yaklaşık olarak, mavi, yeşil, pembe, sarı (amber), turuncu, kırmızı, günışığı ve beyaz renklerini içermektedir. 

 

Küçük Boyut.

 

Küçük boyutuyla LED, geleneksel aydınlatmayla ulaşılamayan yerlerde kullanılabilmektedir. LED ürünler hemen hemen her yerde güvenli olarak konumlandırılabilmesinin dışında küçüktür.

 

Bakım Azlığı.

 

LED’ler, kurulum için zorunlu olarak bir teknisyene ihtiyaç duymamaktadırlar. Nadiren değiştirilirler.

 

Dayanıklılık ve Güvenilirlik.

 

Normal bir ampuldeki filaman ani bir darbeyle ya da “yumuşak” bir düşüşle bile rahatlıkla kırılabilen çok kırılgan bir objedir. LED ise gerçekten kırılmaz yüksek dirençli görünür kalitedeki reçineyle kaplanmaktadır. Zorlu, zahmetli ortamlar ya da girişte zorlanılan yerleşimler için LED ışık kaynakları mükemmelleştirilerek kırılmaya müsait cam ya da filaman bulunmamaktadır. LED’ler inanılmaz derecede kuvvetlidirler - darbe, sarsıntı, mekanik ve termal basınç ve Vandalizm’e karşı direnç. Montaj tamamen su geçirmez hale sokularak tamamen kaplanabilip aşırı soğuk ya da yüksek nem gibi “muhalif” ortamlar için uygun bir seçenek teşkil etmektedir. Bu nedenle de arabalarla kamyonlarda, uçak kokpitlerinde kullanılmaktadırlar.

  • facebook 3.png
  • twitter 3.png
  • pinterest 3.png
  • instagram 3.png
bottom of page