top of page
Please reload

RENK

 

Tasarımcılar renk ve renk sıcaklığının önemini oldukça farkındadırlar ve tasarlanan mekandaki renk seçiminin kullanıcılara ne denli tesir ettiği çeşitli kaynaklarca kanıtlanmıştır.

 

Renk, ışığın değişik ulaşması ile ortaya çıkan bir. Bu algılama, ışığın maddeler üzerine çarpması ve kısmen soğurulup kısmen yansıması nedeniyle çeşitlilik gösterir ki bunlar renk tonu veya renk olarak adlandırılır. Tüm dalga boyları birden aynı anda gözümüze ulaşırsa bunu beyaz, hiç ışık ulaşmazsa siyah olarak algılarız. İnsan gözü 380nm ile 780nm arasındaki dalga boylarını algılayabilir, bu sebepten  bu bölümüne görünen ışık denir.

 

Renklerin özelliklerine göre, meydana getirdiği ve aksettirdiği değişik havadan, insan ruhu çeşitli şekillerde etkilenir. Yerine göre bir huzur, ferahlık ve sakinliğe yahut kötümserliğe kavuşur. Bununla beraber renklerin üzerimizde bıraktığı etkiler; özel durumumuza, ruh haletimize ve tabiat şartlarının mevcut reaksiyonlarına bağlıdır.

Renk ve Renk Kalitesi

T: +90 (312) 284 6353 (pbx)

E-mail: info@damla-led.com

 

Damla LED Alternatif Aydınlatma Ltd.

Başkent OSB 17. Cad. No:38, 06909,

Malıköy, Temelli - Ankara | TÜRKİYE

İLETİŞİM

© Copyright Damla LED® 2016 | Yasal Uyarı | İletişim

E-posta listemize katılarak son gelişmelerimizden her zaman haberdar olacaksınız.

Asla önemsiz e-posta gönderilmeyecektir!

Katalog İndir

KATALOG

HABER BÜLTENİ

Tebrikler! Abone oldunuz.

Damla LED Aydınlatma Sistemleri

KIRMIZI: Sıcak renklerin başında gelen kırmızı; canlı, aktif bir etkiye sahiptir. En uzun dalga boyuna sahip olan kırmızı, özellikle de koyu bir arka fonla birlikte kullanıldığında öyle şiddetlidir ki, bir görüntüde yer alan küçücük kırmızı bir leke bile görüntünün her yerini etkiler. Bu renk canlılık ve dinamizmle ilgili bir renktir. Mutluluğu temsil eder. Kırmızı renk, fiziksel olarak; ataklığı, canlılığı ve duygusal bağlamda; bir işi sonuna kadar götüren azmi ve kararlılığı gösterir.

 

SARI (Amber): En parlak renktir ve uzak mesafelerden görülebilirliği yüksek bir renktir. Dikkat çekicidir, bu yüzden uyarı ışıklarında sarı tercih edilir. Ayrıca dikkat çekiciliğinden dolayı dünyada taksiler ve okul servisleri sarıdır. Toplumsal yaşamı ve birlikte çalışmayı yansıtan bir anlamı vardır.  Güneşi, ışığı temsil eden sıcak ve zengin bir renktir. İnsana cesaret verir ve yatıştırır. Zihni faaliyetlerde, çalışmada ve geniş fikirli olmada önemli faydalar sağlar.

 

YEŞİL: İnsanda serinlik yaratan yeşil renk, içten bir huzur ve ümit temin eder. Yeşil renk gözler için gayet iyidir, onları dinlendirir ve canlılık verir. Sessizliği anlatır. Doğanın ve baharın rengidir. Güven veren renktir. O yüzden bankaların logolarında hakim renktir. Yeşil yaratıcılığı körükler. Hastanelerde de yeşil rahatlatıcı özelliği nedeniyle kullanılır.

 

MAVİ: RGB renk sisteminin üç ana renginden en kısa dalga boylu olanıdır. Mavi renk, insana rahatlık ve huzur verir. Dinlendirici bir fonksiyona sahiptir. Düşüncelere bir ahenk verir, sinirleri telkin eder, gözleri rahatlatarak dinlendirir. Dünyanın hakim rengi olan mavi çekingen bir renk; dinlendiriciliği ve edilgenliği anlatır. Mavi renk gökyüzünün ve geniş ufukların, denizin simgesidir. Sınırsızlığı ve uzak bakışlılığı simgeler. Huzuru temsil eder ve sakinleştirir. Duvarları mavi olan okullarda çocukların  daha az yaramazlık yaptığı saptanmıştır.

 

PEMBE: Pembe, kırmızı ve beyaz renklerin karıştırılmasından oluşan bir renktir. Rahat hissettiren bir renktir. Bu yüzden bazı büyük mağazalar, müşterilerinin kendilerini rahat hissetmeleri için tezgahtarlarına pembe üniforma giydirir.

 

TURUNCU: Sıcak bir renk olan turuncu, şatafatlı, gösterişli bir etki ve hava yaratır. Bunda, kırmızının fazlaca olan canlı özelliği hafiflemiş durumdadır.

 

BEYAZ: Beyaz renk masumiyeti, temizliği ve asaleti temsil eder. Renk birleştiricidir. Beyaz renk farklı tonlarda yani renk sıcaklıklarında olabilmektedir. Doğada ışığı sadece nesnelerden yansıdığı şekliyle gördüğümüzden pratik olarak gözlenmesi güçtür, ancak değişik renkteki ışık kaynaklarını bir duvar üzerine yansıtarak aynı noktadan değişik frekansta ayrı ışıklar yayarak gözlemlenebilir.

 

RGB (Toplamsal - ışık karışımı)

 

‘Red’ ‘Green’ ‘Blue’ (yani ‘Kırmızı’ ‘Yeşil’ ‘Mavi’) kelimelerinin baş harflerinden ismini alan bir renk uzayıdır. Işığı temel alarak, doğadaki tüm renklerin kodları bu üç temel renge referansla belirtilir. Her renk %100 oranında karıştırıldığında elde edilir.

 

Bu modelin temeli insanın göz retinasında bu renklere rast gelen ışık dalga boyu sensörleridir. Bunların arasında kalan dalga boylarında da bu üç sensörün her biri değişik seviyelerde tepki verir ve bu tepki beyinde renk algısını yaratır. Örneğin gökkuşağının sarı olarak adlandırdığımız dalga boyunda bir ışık gözümüze düştüğünde ağırlıklı olarak ‘kırmızı’ ve ‘yeşil’ sensörler uyarılır. Beynimizde bu kombinasyon ‘sarı’ya dönüşür. Kırmızı ışık geldiğinde ise sadece‘kırmızı’ sensörler uyarılır. Hem kırmızı hem yeşil hem de mavi ışığın aynı anda gelmesi ile tüm dalga boylarının aynı anda gelmesi aynı etkiyi yaratır: beyaz ışık. Bu sebepten, bu üç renkte ışık kaynaklarımız ile şiddetlerini sönük ve parlak olarak ayarlayarak, tüm renkleri elde etmemiz mümkündür.

RENK KALİTESİ

 

Renk kalitesi ve uyumu LED Aydınlatma ürünleri için çok önemli bir unsurdur. Genellikle tek bir LED Aydınlatma ürününde birden fazla LED sayısı bulunmaktadır. Bunun yanında bir projede sayısızca LED ürün yan yana gelmektedir. Bu sebeple renk kalitesindeki herhangi bir problem, tüm ürüne ve uygulamaya yansımaktadır. LED üreticilerinin kullandıkları teknoloji ile doğru orantılı oluşan bu sorun maalesef kullanıcılar tarafından çok bilinmemektedir. Fakat bu sorunla üretilmiş ürünler, uygulandıkları mekanda renk farklılıkları meydana getirerek kötü örnekler teşkil etmektedirler.

 

Bütün yarıiletken materyallerin fabrikasyon aşamalarında doğal varyasyonlar bulunmaktadır. LED’ler için bu değişiklikler elektriksel özelliklerinde olduğu kadar renk ve ışık verim gücünde de farklılıklar yaratmaktadır. Dünyanın önde gelen LED üreticileri farklı teknikler ve teknolojiler kullanarak bu sorunu minimize etmek üzere ürettikleri LED’leri “binning” olarak adlandırılan bir isimle ayrıştırmaktadırlar.

 

Bu sorunu küçültmek ve optimum renk uyumunu elde etmek amacıyla, Damla LED olarak üretimlerimizde kullandığımız tüm LED’leri, doğru teknik ve teknolojiler ile üretim yapan üretici firmalardan “seçilmiş bin” olarak tedarik etmekte ve ürünlerimizin renk kalitesini böylelikle standart hale getirmekteyiz.

  • facebook 3.png
  • twitter 3.png
  • pinterest 3.png
  • instagram 3.png
bottom of page